Saturday, 23 October 2021 02:25 GMT

CGTN: Festival Chongyang: Čínská tradice synovské zbožnosti


(MENAFN- PR Newswire) PEKING, 15. října 2021 /PRNewswire/ -- Úcta ke starším lidem, zejména k rodičům a péče o ně je považována za dědictví pěti tisíc let čínské civilizace. Koncept synovské zbožnosti pochází z doby 400 let př. n. l., kdy ho ve svých raných dílech zmiňovali přední starověcí filozofové.

Chongyang neboli Festival dvou devítek se slaví devátý den devátého měsíce čínského lunárního kalendáře, který letos připadá na 14. října. Tento festival je pro Číňany již dlouho dnem, kdy projevují lásku starším lidem a pečují o ně.

Pracující děti, které jsou většinou příliš zaneprázdněné povinnostmi, tento den obvykle tráví doma se staršími příbuznými. Čínský prezident Si Ťin-pching jim jde příkladem.

Vzorný syn Si

Navzdory svému nabitému programu chodí čínský prezident na procházky se svou matkou, kdykoliv má volnou chvilku, a drží ji přitom za ruku.

Podle CMG má na poličce dvě fotografie: jednu z procházky se svým otcem, který je na vozíku, a s dalšími členy rodiny, druhou z procházky s matkou.

Úcta k starším, a to nejen ke starším členům rodiny, ale i k seniorům v celé společnosti, se stala jedním z poznávacích znaků prezidenta Si.

Si vyzývá k úctě k veteránům

Již v roce 1984 napsal Si, tehdy ještě jako tajemník okresního výboru Komunistické strany Číny (KSČ) v severočínské provincii Che-pej, v jednom ze svých článků, že „mladí úředníci a úředníci středního věku by měli veterány respektovat, budovat s nimi upřímný vztah založený na spolupráci a pracovat tak společně na posouvání práce strany kupředu".

Vyzýval tehdy k lepší péči o seniory. Vyklidil zasedací místnost a udělal z ní rekreační prostor pro seniory. Kromě toho zařadil jejich hospitalizaci mezi priority a vyřešil mnoho problémů, které je trápily.

Během své politické kariéry se čínský prezident o péči o seniory vždy zasazoval. Chvíle, kdy dává najevo svou starost o starší lidi a prokazuje jim úctu, jsou mezi lidmi velmi oblíbené.

Od 18. celostátního sjezdu KSČ v roce 2012 vydal Si řadu pokynů a přijal plány a opatření pro rozvoj služeb péče o seniory a důchodového systému v zemi.

Během svých inspekcí v zemi Si pravidelně navštěvuje zařízení péče o seniory, aby zkontroloval, zda správně naplňují strategie podpory a zda svým klientům poskytují náležitou péči.

Rozvoj systému péče o seniory je obsažen ve 13. pětiletém plánu a v letech 2015-2020 na něj bylo z centrálního rozpočtu vyčleněno 13,4 miliardy jüanů (téměř 2 miliardy dolarů).

Během 14. pětiletého plánu (2021-2025) bude Čína nadále zlepšovat infrastrukturu podpory služby péče o seniory a zlepšovat jejich kvalitu. Podle plánu dosáhne základní pokrytí důchodovým pojištěním v zemi do roku 2025 95%, přičemž v roce 2020 to bylo 90%.

Podle nově zveřejněného sedmého sčítání lidu žije v Číně 264 milionů lidí ve věku 60 a více let a 191 milionů lidí ve věku 65 a více let, což představuje 18,7 %, resp. 13,5 % celkové populace.

Related Links


SOURCE CGTN

MENAFN14102021003732001241ID1102973724


Legal Disclaimer:
MENAFN provides the information “as is” without warranty of any kind. We do not accept any responsibility or liability for the accuracy, content, images, videos, licenses, completeness, legality, or reliability of the information contained in this article. If you have any complaints or copyright issues related to this article, kindly contact the provider above.